KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 15482083
nr 1548 2083
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Etsning, "Skymning". Signerad, daterad 1918. Bildmått: 10,5x15 cm, yttermått inklusive ram: 34x41
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
måndag 19 juni 2023
kl 18:59:24
18/6 23:02:44
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Greta Gerell
Läs mer om Greta Gerell